تبلیغات
یاس صورتی - زندگینامه مختصر حضرت زینب کبری سلام الله علیها
 
یاس صورتی
ندا ندا
 
 آ

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت زینب كبرى علیها السلام در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم یا ششم هجرى قمرى در شهر مدینه منوّره متولّد گردیده و جهان را به قدوم خویش مزین فرمودند.

نام مبارك آن بزرگوار زینب، و كنیه گرامیشان ام الحسن و ام كلثوم و القاب آن حضرت عبارتند از: صدّیقة الصغرى، عصمة الصغرى، ولیة اللّه العظمى، ناموس الكبرى، شریكة الحسین علیهالسّلام و عالمه غیر معلّمه، فاضله، كامله و ... پدر بزرگوار آن حضرت، اوّلین پیشواى شیعیان حضرت امیرالمؤمنین على بن ابیطالب علیهماالسّلام، و مادر گرامى آن بزرگوار، حضرت فاطمه زهرا سلام اللّه علیها می باشد.

در آن زمان که صدیقه کبری (علیها السلام) به این گوهر دریای عصمت و طهارت باردار بود، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در مدینه حضور نداشتند و به سفری رهسپار بودند. هنگامی که وجود مقدس زینب کبری (سلام الله علیها) متولد گشت، صدیقه طاهره (علیها السلام) به امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود که چون پدرم در سفر است و در مدینه حضور ندارد، شما این دختر را نام بگذارید. آن حضرت فرمود: من بر پدر شما سبقت نمی گیرم، صبر نما که به این زودی رسول خدا باز خواهد گشت و هر نامی که صلاح داند بر این کودک می نهد.

هنگامی که  سه روز گذشت، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مراجعت نمود و و همانگونه که رسم و سیره رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) بود، نخست، به منزل حضرت زهرا (علیها سلام ) وارد گشتند.

امام علی (علیه السلام) خدمت آن حضرت عرض کرد: یا رسول الله! خداوند متعال دختری به دخترت عطا فرموده است، نامش را معین فرمایید. فرمود: اگر چه فرزندان فاطمه اولاد من می باشند، لکن امر ایشان با پروردگار عالم است و من منتظر وحی میباشم. در این حال جبرییل نازل شد عرض کرد: یا رسول الله! حق تو را سلام می رساند و می فرماید: نام این مولود را " زینب " بگذار، چرا که  این را در لوح محفوظ نوشته ایم.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) قنداقه آن مولود گرامی را طلبید و به سینه چسبانید، ببوسید و نامش را زینب نهاد و فرمود:  به حاضرین و غایبین امت، وصیت می نمایم  که حرمت این دختر را پاس بدارند. همانا که او به خدیجه کبری (علیها سلام) شبیه است.

هوش و ذكاوت:

صاحب كتاب اساور من ذهب درباره حافظه و ذكاوت آن بانوى بزرگوار چنین می نویسد:

در اهمیت هوش و ذكاوت آن بانوى بزرگوار همین بس كه خطبه طولانى و بلندى را كه حضرت صدیقه كبرى فاطمه زهرا صلوات اللّه و سلامه علیها در دفاع از حق امیرالمؤمنین علیهالسّلام و غصب فدك در حضور اصحاب پیغمبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ایراد فرمودند، حضرت زینب علیها السلام روایت فرموده است.

و ابن عباس با آن جلالت قدر و علو مرتبه در حدیث و علم، از آن حضرت روایت نموده و از آن حضرت به عقیله تعبیر می كند. چنانچه ابوالفرج اصفهانى در مقاتل می نویسد: ابن عباس خطبه حضرت فاطمه سلام اللّه علیها را از حضرت زینب سلام اللّه علیها روایت كرده و می گوید: حدثتنى عقیلتنا زینب بنت على علیهالسّلام..»

دقت كنیم كه حضرت زینب علیها السلام با اینكه دخترى خردسال (یعنى هفت ساله و یا كمتر) بود، این خطبه عجیب و غرّاء كه محتوى معارف اسلامى و فسلفه احكام و مطالب زیادى است را با یك مرتبه شنیدن حفظ كرده، و خود یكى از راویان این خطبه بلیغه و غراء می باشد.

فصاحت و بلاغت:

كلمات و فرمایشات گهربار آن حضرت در خطبه هایى كه از آن حضرت روایت شده، خود قوی ترین دلیل بر كمال فصاحت و بلاغت آن بانوى بزرگوار می باشد. همان بانویى كه امام سجاد علیهالسّلام در حق ایشان فرمودند: «اَنْتِ بِحَمدِ اللّهِ عالِمَةٌ غَیرَ مُعَلَّمَة وَ فَهِمَةٌ غَیرَ مُفَهَّمَة» یعنى:

«اى عمّه! شما الحمد للّه بانوى دانشمندى هستید كه تعلیم ندیده، و بانوى فهمیده اى هستى كه بشرى تو را تفهیم ننموده است».

در اینجا مرورى كوتاه به قسمتى از خطبه آن حضرت در مجلس یزید كه یكى از بزرگترین حركتهاى آن حضرت، در واقعه كربلا بود كه دستگاه حكومت بنى امیه را به شدّت لرزاند می كنیم:

«به خدا قسم اى یزید، هر چه كردى بازگشت آن به سوى خودت خواهد بود، چرا كه تو جز پوست خود نشكافتى و جز گوشت خود ندریدى.

اى یزید! در آن روزى كه خداوند بدنهاى پاك شهیدانمان را حاضر می كند تا حقوق خود را از ستمگر بستاند، تو بر رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم وارد خواهى شد، امّا می دانى در چه حالى؟ در حالیكه خون عزیزان او را ریخته و حرمت ذرّیه او را از بین برده اى. آرى اى یزید! از این پیروزى ظاهرى كه به دست آورده اى، غرق شادى مشو، و آن عزیزان را كه در كربلا به خاك و خون كشیده اى، مغلوب و مرده مپندار. كه خداوند می فرماید: (كسانى را كه در راه خدا شهید شده اند مرده مپندارید. بلكه آنان زنده اند و در نزد خداى خود روزى می خورند). آل عمران: 169

و اى یزید! براى تو همین بس كه حاكم در آن روز خداوند، و دشمن تو پیامبر خدا، و یاور و پشتیبان اهل بیت جبرئیل باشد. و به زودى كسى كه این مقام را براى تو زینت داده و تو را بر گردن مسلمین سوار كرده است (یعنى معاویه)، خواهد دانست كه چه جانشین بدى براى خود تعیین كرده و در روز جزا درخواهید یافت كه بدترین مكان از آنِ كیست؟ و بدبختى و ضعف و زبونى شامل چه افرادى خواهد شد.

حضرت زینب (س) بزرگ بانوی جهان اسلام، بیدادگر  و ادامه دهنده حادثه عاشورا و دارنده دانشهای دو جهان و به گفته امام سجاد (ع): " دانای بدون آموزگار و فهمیده بدون فهماننده " بود. الگوی راستین وی، بانوی دو جهان, حضرت فاطمه (س) مادر وی بوده است. زینب (س) در دامان پرمهر و معنویت فاطمه (س) از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی سیراب گشت. رسالت راستین زینب هنگامی آغاز گردید که پس از به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن از یارانش با ایراد سخنان آتشین به بیدارگری مردم کوفه و ستیز با ستمکاران و یزیدیان پرداخت.

پس از واقعه خونبار كربلا نقش ایشان روند تازه تری یافت. آن حضرت در این دوران ضمن حضور در كاروان اسرای كربلا در برابر حكام جور قرار گرفتند و به افشاگری ظلم و ستم وارد بر آل طه از سوی خاندان امیه پرداختند. آن حضرت در این دوران سخت با حضور در كاخ برخی حكمرانان جور زمان مانند یزید و ابن زیاد، با تاكید برحقانیت طریق آل محمد بر سخنان و تبلیغات مسموم خاندان امیه درباره بنی هاشم خط بطلان كشیدند.

صدیقه توانا، عقلیه دودمان وحی، تربیت شده خاندان نبوت، حضرت زینب كبری(س) است. همو كه در بزرگواری و كرامتش بسیار سخن ها گفته و نوشته اند.

او نمودار حق و جهاد در راه خدا و نگهدارنده ایمان و عقیده، قهرمان دلیری و شجاعت، جلوه فصاحت و بلاغت، شعله ستیزه جوی باطل و آتش افشان حق در برابر نیروهای ستمگر و كوبنده دژخیمان زورگو است.
زینب(س) تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت و عقیله طاهره، متعلق به اخلاق الهی است.
این بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطل را به امت نشان داد و فداكاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چیز را در راه برافراشتن پرچم حق به همه یاد داد.

ایثار، فداكاری، وزانت عقل، صبر و بردباری، علم وسیع و دانش وافر، سخنان سنجیده و منطقی او در فرصت های حساس توأم با آن مظلومیت و ستم های جانكاهی كه به او وارد آمده است، از او چهره یك شخصیت بی نظیر، رزم آور شجاع، جهادگر بی باك و سخنور توانا را در قلوب و اذهان ترسیم نموده است كه تا چرخ زمان حركت دارد، تا نسل ها در روی زمین حیات دارند و تا زمین دور خورشید می گردد این چراغ فروزان، نورافكن جهانیان و نسل های آینده خواهد بود.

كرامات

به غیر از انوار مقدسه چهارده معصوم علیهمالسّلام، در میان خاندان رسالت و اهل بیت گرامى پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله و سلّم، افرادى هستند كه در نزد خداوند متعال داراى رتبه و منزلت رفیع و والایى می باشند و توسل به ایشان، موجب گشایش مشكلات و معضلات امور دیگران است. مانند حضرت اباالفضل علیه السلام كه حتى در موارد زیادى مسیحیان به آن حضرت متوسل شده و به بركت توسل به آن حضرت مشكلاتشان حل گردیده و به حوائج و خواسته هاى خویش نائل گردیده اند.

حضرت زینب سلام اللّه علیها نیز بانویى بزرگوار از این دودمان پاك است كه توسل به آن حضرت براى حل مشكلات بزرگ بسیار تجربه شده است و كرامات بسیارى از آن بانوى گرامى نقل شده است.

به عنوان مثال شبلنجى یكى از علماى اهل تسنّن در نورالابصار می نویسد:

«شیخ عبدالرحمن اجهورى مقرى در كتابش مشارق الانوار می گوید: در سال هزار و صد و هفتاد دجار مشكلى بسیار سختى شدم و به روضه (قبر مطهر و نوراین) حضرت زینب علیها السلام متوسل شدم و قصیده اى در مدح آن حضرت سرودم كه مطلع آن چنین بود:

آلِ طاها لَكُمْ عَلَینَا الْوِلاءُ لا سِواكُمْ بِما لَكُمْ آلآء

و خدا به بركت آن بانوى گرامى مشكل مرا حل كرد.

شهادت آن حضرت:

حضرت زینب سلام ا... علیها، شیرزن دشت كربلا سرانجام پس از عمری دفاع از طریق حقه ولایت و امامت در 15 رجب سال 63 هجرى قمرى در ضمن سفرى كه به همراه همسر گرامیشان عبداللّه بن جعفر به شام رفته بودند، شهادت رسیده و بدن مطهر آن بانوى بزرگوار در همانجا دفن گردید.

مزار ملكوتى آن حضرت (دمشق/سوریه)، اینك زیارتگاه عاشقان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام مى باشد.

نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها : حضرت زینب ع، زندگینامه زینب کبرا، زندگینامه، زینب کربلا، کربلا، دختر امام علی،
لینک های مرتبط :


جمعه 24 آذر 1396 04:15 ب.ظ
بلافاصله وقتی صبحانه می خورم صبحانه می خورم
دوباره می آید برای خواندن اخبار بیشتر.
دوشنبه 13 آذر 1396 09:53 ب.ظ
پست عالی، اما من مایل بودم بدانم اگر شما می توانید کمی بیشتر در مورد این موضوع بنویسید؟
من می توانم بسیار سپاسگزار باشم اگر بتوانید کمی بیشتر توضیح دهید.
به تو برکت دهد!
دوشنبه 6 آذر 1396 08:42 ب.ظ
سلام، پست خنده دار یک مسئله همراه با وب سایت شما وجود دارد
در اینترنت اکسپلورر می تواند این را آزمایش کند؟ اینترنت اکسپلورر هنوز هم هست
رهبر بازار و بخش بزرگی از افراد دیگر به دلیل این نکته فوق العاده ای را از دست خواهند داد
مسئله.
جمعه 3 آذر 1396 07:25 ب.ظ
پس از خواندن این مطلب، اعتقاد داشتم که این روش نسبتا روشنگر است. از شما قدردانی میکنم
مصرف انرژی و وقت برای قرار دادن این مقاله با هم.

من یک بار دیگر خود را شخصا هزینه قابل توجهی پیدا کردن
مقدار زمان خواندن و ترک نظرات. اما پس چه چیز، هنوز هم ارزشمند بود!
سه شنبه 30 آبان 1396 09:07 ب.ظ
من این مقاله را به طور کامل در مورد تفاوت تفاوت فن آوری های اخیر و پیشین خواندم، این مقاله شگفت انگیز است.
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:32 ق.ظ
وبلاگ شگفت آور من آن را در حالی که در یاهو در حال دیدن سایت پیدا کردم. آیا داری
هر گونه راهنمایی در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو من مدتی تلاش کرده ام
اما من هرگز به نظر می رسد به آنجا بروم! خیلی ممنون
یکشنبه 14 آبان 1396 02:36 ق.ظ
من مطمئن نیستم که شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما موضوع عالی است.
من باید کمی بیشتر مطالعه کنم یا بیشتر بدانم.

با تشکر از اطلاعات فوق العاده من برای جستجوی این اطلاعات برای مأموریتم مورد استفاده قرار گرفتم.
یکشنبه 14 آبان 1396 12:08 ق.ظ
من چیزهای بسیار خوبی در اینجا یاد گرفته ام. قطعا ارزش گذاری نشانه برای بازبینی.
من تعجب می کنم که چقدر تلاش می کنید که یکی از این وب سایت های پرطرفدار را ایجاد کنید.
جمعه 12 آبان 1396 09:31 ب.ظ
This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Brief but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
A must read article!
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:17 ق.ظ
نگران نباشید، می توانید مقاله خود را تعجب کنید. وضوح برای پست شما درست است
عالی است و می توانم فرض کنم شما در این موضوع آگاه هستید.
خوب با اجازه شما اجازه بدهید که فید RSS خود را درک کنم تا بمانم
تا به حال با پست قریب الوقوع با تشکر از شما یک میلیون و لطفا کار لذت بخش را ادامه دهید.
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:23 ب.ظ
این اطلاعات ارزشمند است. کجا می توانم بیشتر بیاموزم؟
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:45 ب.ظ
من فورا فید RSS خود را می گیرم، زیرا نمی توانم در پیدا کردن خودم باشم
لینک اشتراک ایمیل یا سرویس خبرنامه الکترونیکی. آیا شما دارید؟
لطفا به من اجازه دهید تا به این ترتیب بتوانم به اشتراک بگذارم.
با تشکر.
سه شنبه 9 آبان 1396 07:21 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody?
This paragraph posted at this website is in fact pleasant.
سه شنبه 9 آبان 1396 04:18 ب.ظ
وای که عجیب بود من فقط یک نظر بسیار طولانی نوشتم اما پس از کلیک روی ارسال نظر من انجام نشد
به نظر می رسد. Grrrr... خوب من این همه چیز را دوباره نوشتن نمی کنم. به هر حال، فقط می خواستم
می گوید وبلاگ عالی!
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:27 ق.ظ
سلام به همه، واقعا برای من لذت بخش است
برای دیدن این صفحه وب، از اطلاعات بی ارزش است.
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:07 ق.ظ
من باید از تلاش های شما در این زمینه بپرسم
سایت اینترنتی. من واقعا امیدوارم که از همان پست های پست بالا پست های شما نیز استفاده کنید.

در واقع، توانایی نوشتن خلاقیت شما الهام بخش است
من وبلاگ خودم را در حال حاضر؛)
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:47 ق.ظ
با تشکر از پدرم که به من در مورد موضوع این وب سایت اشاره کرد، این وب است
سایت واقعا قابل توجه است
یکشنبه 19 شهریور 1396 05:21 ق.ظ
سلام، همه چیز به خوبی در اینجا اتفاق می افتد و البته هر کس به اشتراک می گذارد
واقعیت ها، این واقعا خوب است، به نوشتن ادامه دهید.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:13 ب.ظ
If you are going for finest contents like me, just go to see this web site all the time as it offers quality contents, thanks
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:36 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to know so
much about this, like you wrote the book in it or something.

I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but
instead of that, this is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.
یکشنبه 4 تیر 1396 07:36 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا نه کار درست با من پس
از برخی از زمان. جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن
اما تنها برای while. من با این حال کردم مشکل خود را
با جهش در مفروضات و یک خواهد را سادگی به پر کسانی که معافیت.
در صورتی که شما که می توانید انجام من
می قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:59 ق.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی
از زمان. جایی درون پاراگراف
شما موفق به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال کردم مشکل خود
را با فراز در مفروضات و شما
خواهد را خوب به پر کسانی که شکاف.
در این رویداد شما در واقع که می توانید
انجام من را مطمئنا بود مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:36 ب.ظ
What's up to every single one, it's truly a fastidious for me to
pay a quick visit this web page, it includes priceless Information.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 03:46 ق.ظ
I love looking through a post that will make people think.
Also, thank you for allowing me to comment!
شنبه 25 آبان 1392 12:32 ب.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


سلام دوستان ؛ من ندا ـ ن ـ کارشناس روانشناسی هستم واینجا کارهای هنری خودم ؛ شعر وعکسهای مورد علاقه ام رو میزارم ، امیدوارم لحظات خوبی داشته باشید یاعلی

مدیر وبلاگ : ندا
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

 ملکه حجاب